« محرم در شهر من (خوروبیابانک_اصفهان)محرم در شهر من (دهملا - شاهرود - سمنان) »

محرم در شهر من (ایلام)

محرم در شهر من (ایلام)

  چهارشنبه 24 آبان 1396 00:35, توسط رقيه بيگلري   , 374 کلمات  
موضوعات: اجتماعی

​ایلام #ایلام 

اداب و رسوم محرم درشهر#ایلام

آداب ورسوم در شهر ودیار ما ;

از جمله ی آنها میتوان به چایینه ویا چمر اشاره کرد.

مردم این دیار با فرا رسیدن ماه محرم اوج ارادات خود رو به سالار شهیدان با برگزاری آداب و رسوم مختلف نشون میدن .

این آداب و رسوم ،از زمان قدیم تا الان در بین همشهریان رواج داشته و دارد.

از جمله ی این آداب و رسوم :چایینه هست مثل چایینه قاسم (ع)،در روز هفتم ،چایینه حضرت علی اکبر(ع)،درروزهشتم،چایینه حضرت عباس،درروزنهم ،درآخر چایینه امام حسین (ع‌)،درروزدهم،وهمچنین روز اربعین.

چایینه قاسم (ع)به این شکل است رسم بر این است که ابتدا بر دختری جوان و ازدواج نکرده (به نشان عروسی قاسم ) لباس عروسی (تن پوشی سبز رنگ و سر پوشی سفید رنگ می پو شانند ) و دو شمع روشن نیز به دست های عروس می دهند و یک سینی پر از نقل و نبات ،حنا،عود،و شمع را در وسط میدان می گذارند .

چایینه خوان ها با لباس تمیز رنگی وبا وضعیتی مرتب وارد میدان می شوند و زنی که در اصطلاح ملایه کفته میشود شزوع به مداحی می کند سپس زنی در حین اجرای مراسم عروسی ،کفنی آعشته به خون را به وسط میدان می آورد (به نشانه رسیدن خبر شهادت قاسم علیه السلام در روز برگزاری مراسم عروسی ) بعد از حادثه چایینه خوان از حالت نمادین شادی و سرور در آمده و خودرا پریشان کرده با خاموش کردن شمع ها . روی سر عروس چادر سیاه به نشون عزا دار شدن عروس می اندازد و بعد از خاموش کردن شمع ها نوحه خوانی توسط ملایه شروع شده و مجلس ماتم و عزا می گردد. 

ابتدا چایینه خوان ها دو زانو نشسته و سپس در حالت ایستاده بصورت حلقه وار دور میدان چرخیده و با کف دو دست به پیشانی خود می زنند .

مابقی چایینه هام به شکل های متفاوت در مراحل شیوه و اجرا برگزار میشود.

دیگر از اداب و رسوم این دیار :پخت حلیم هست.

در گذشته وسایل پخت و پز کمتری وجود داشته از یک روز قبل برای تهیه اجاق اقدام می کردند .

داخل حیاط اتیش بزرگی را روشن می کردن قابلمه های بزرگی از هریسه یا همون حلیم توسط زنان در شب عاشوار بار می گذاشتن بعد پخت صبح روز بعد در بین عزادادان حسین (ع) پخش می کردن …..


فرم در حال بارگذاری ...